Про це заявила Віцепремʼєр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина на форумі Re:Open Zakarpattia.
Віцепремʼєрка розповіла про прогрес та подальші кроки на шляху до членства в ЄС, а також про нові можливості транскордонної співпраці завдяки набуттю Україною статусу кандидата в ЄС.
Ольга Стефанішина наголосила, що після початку повномасштабної війни європейська інтеграція стала одним із ключових елементів формули виживання країни.
«Вже вранці 24 лютого кордони ЄС були повністю відкриті, аби прихистити українців, які тікали від війни. В умовах блокування росією портів робота, яку ми вели роками, дозволила зробити саме Євросоюз головним гравцем у питанні руху наших продуктів за кордон і гуманітарної та іншої допомоги – в Україну, – навела приклади урядовиця. – Торговельна лібералізація, яка стала також можливою завдяки реформам, що ми впроваджували в межах Угоди про асоціацію з ЄС, суттєво допомогла українському бізнесу. Ми змогли дуже швидко переорієнтувати виробничі потужності, щоби продукція, яка не може бути реалізована на внутрішньому ринку, експортувалася в ЄС. Результат цього – ми збільшили на 6% експорт товарів до ЄС за 8 місяців повномасштабної війни».
Віцепремʼєрка також розповіла про наступні кроки до членства в ЄС. Вона зазначила, що Україна виконала 65% зобовʼязань, передбачених Угодою про асоціацію.
«Протягом 2023 року ми плануємо закласти основу та почати переговорний процес щодо членства, – наголосила Ольга Стефанішина. – Паралельно з виконанням політичних умов ми будемо укладати додаткові угоди, які дозволятимуть нам стирати економічні та соціальні барʼєри між Україною та ЄС».
Віцепремʼєр-міністерка додала, що перемовини з ЄС будуть непростим процесом, адже вони мають базуватися на відстоюванні українських національних інтересів: «З початку наступного року ми почнемо формування переговорних позицій по кожній з розділів майбутньої угоди про приєднання до ЄС. Я б хотіла закликати представників українського бізнесу, українських товаровиробників, великих мереж, які працюють на території України, надавати свої пропозиції, готувати своє бачення, де український виробник буде потребувати підтримки і захисту, які умови нам потрібні, для того, щоб бути конкурентоспроможними на європейських ринках».
Окрім того, Ольга Стефанішина закликала прикордонні області з ЄС посилювати транскордонне співробітництво з європейськими партнерами, зокрема у сфері логістики, розвитку транскордонних територій, лісництва тощо. Фінансування цих проєктів може здійснюватись за рахунок структурних фондів ЄС, такі можливості відкрились Україні завдяки набуттю статусу кандидата на членство в ЄС. Зокрема, розвиток таких проєктів відіграє важливу роль у відбудові країни.
Урядовиця також анонсувала, що наразі ведуться роботи над таким проєктом спільно із Словаччиною, що має на меті розвиток логістичних маршрутів.