Рада Європейського Союзу досягла згоди щодо законодавчого пакету, який дозволить ЄС надавати фінансову допомогу Україні протягом 2023 року в обсязі 18 мільярдів євро. Пропозиція була прийнята Радою ЄС за допомогою письмової процедури, і вона буде подана до Європейського парламенту на розгляд вже незабаром.
Про це повідомляє Представництво Європейського Союзу в Україні.
«Україна може розраховувати на ЄС. Ми продовжуватимемо підтримувати Україну, в тому числі фінансово, скільки буде потрібно. Законодавство, яке ми сьогодні ухвалили, означає, що Україна може розраховувати на регулярну фінансову допомогу від ЄС протягом 2023 року», – наголосив Міністр фінансів Чехії Збинек Станджура.
Пакет передбачає структурне рішення з метою фінансової підтримки України протягом 2023 року. Сума позики Україні в 2023 році становитиме 18 мільярдів євро з пільговим періодом на 10 років. Держави-члени компенсуватимуть основну частину витрат на сплату відсотків за рахунок зовнішніх асигнованих доходів. Гарантії для цих запозичень будуть надані або з бюджету Європейського Союзу, або країнами-членами ЄС.
Мета пролягає в наданні короткострокової фінансової допомоги для забезпечення невідкладних потреб України, відновлення критичної інфраструктури та початкового сприяння сталій повоєнній відбудові задля підтримки України на її шляху до європейської інтеграції.
Частина законодавчого пакету – поправка до фінансового регламенту – вже була ухвалена Радою з економічних і фінансових питань 6 грудня.
Довідково
З 24 лютого 2022 року неспровокована та невиправдана агресивна російська війна проти України призвела до втрати Україною доступу до ринків та різкого падіння доходів державного бюджету, тоді як державні витрати на вирішення гуманітарної ситуації та підтримку безперервного надання державних послуг помітно зросли.
Серед інших інструментів підтримки, з 2014 по 2022 рік ЄС підтримував Україну шляхом проведення кількох послідовних операцій з макрофінансової допомоги (МФД), які перевищили 7 мільярдів євро у вигляді позик і грантів.
Угода про асоціацію між Україною та ЄС, яка набула чинності 1 вересня 2017 року, забезпечує зближення України та Європейського Союзу. Окрім сприяння поглибленню політичних та зміцненню економічних зв’язків, а також поваги до спільних цінностей, угода заклала підвалини для реалізації амбітної програми реформ, зосереджених на боротьбі з корупцією, розбудові незалежної судової системи, правовладді та покращенні бізнес-клімату. ЄС продемонстрував невпинну підтримку цих реформ, які мають вирішальне значення для залучення інвестицій, стрімкого збільшення продуктивності та підвищення рівня життя в середньостроковій перспективі.