Держава сприяє становленню, розвитку та популяризації добровільного безоплатного донорства, заохочує здійснення добровільних безоплатних донацій та забезпечує донорам компенсацію витрат, пов’язаних із донацією крові та/або компонентів крові (стаття 20 Закону України «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові»).
У день донації особа, яка виявила бажання здійснити донацію крові та/або компонентів крові, звільняється від роботи на підприємстві, в установі, організації незалежно від форми власності із збереженням за нею середнього заробітку за рахунок коштів власника відповідного підприємства, установи, організації або уповноваженого ним органу. Такій особі безпосередньо після кожного дня донації крові та/або компонентів крові надають день відпочинку із збереженням за нею середнього заробітку за рахунок коштів власника відповідного підприємства, установи, організації або уповноваженого органу.
Підставою для звільнення від роботи, навчання або служби є довідка, видана донору за місцем медичного обстеження чи донації крові та/або компонентів крові за формою та в порядку, затвердженими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я.
Якщо в день безоплатної донації крові та/або її компонентів працівник за погодженням із керівництвом був залучений до роботи, йому за бажанням надається інший день відпочинку зі збереженням середнього заробітку. Працівник може використати такий день як одразу після давання крові, або приєднати цей день до щорічної відпустки. При цьому, донор може приєднати день відпочинку як до початку, так і одразу після відпустки.
У разі донації крові та/або компонентів крові у період щорічної відпустки, така відпустка продовжується на один день. Щоб отримати право на продовження щорічної відпустки, працівник має надати довідку до завершення цієї відпустки.