У Києві відбулась презентація та експертне обговорення проєкту примірного положення про діяльність Центрів допомоги врятованим, що спрямований на державному рівні унормувати роботу таких Центрів. Проєкт розроблено Мінсоцполітики за дорученням Віцепрем'єрки Ольги Стефанішиної, сприяння Урядової Уповноваженої з питань гендерної політики та підтримки Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні - UNFPA.
Участь у заході взяли: представники органів виконавчої влади, зокрема Міністерства соціальної політики, Міністерства фінансів, Апарату Урядової Уповноваженої з питань гендерної політики, представники органів місцевої влади, Офісу Генпрокурора, а також громадських та міжнародних організацій.
Під час відкриття заходу Урядова Уповноважена з питань гендерної політики Катерина Левченко зазначила, що досвід вже працюючих Центрів допомоги врятованих у таких містах як: Київ, Дніпро, Запоріжжя, Одеса, Харків, Херсон, Кропивницький, Чернівці, Львів, Полтава та Мукачево став основою напрацьованого проєкту положення та має бути неодмінно врахований при створенні нових Центрів у інших містах.
«Робота над положенням про Центри допомоги врятованим має унормувати напрацьований протягом 2022-23 років досвід роботи 11 таких Центрів, які працюють як у стаціонарному, так і мобільному режимах, а також включити такі перспективні завдання як консультування постраждалих від СНПК щодо отримання тимчасових проміжних репарацій та взаємодії із створеними механізмами забезпечення таких репарацій», – зазначила Катерина Левченко. У заході також взяла участь Заступниця Міністерки соціальної політики Уляна Токарєва: «Наше завдання – розробити та затвердити комплексний документ, який міститиме всі необхідні інструменти та протоколи роботи центрів допомоги врятованим, що допоможе місцевим органам влади надавати своєчасні і якісні послуги особам, які опинилися в складних життєвих обставинах через воєнні дії або збройний конфлікт, тимчасову окупацію території України, надзвичайну ситуацію природного чи техногенного характеру».
В межах презентації проєкту положення – так званої рамки створення й функціонування подібних Центрів по всій Україні, зокрема, йшлося про ключові напрями їхньої діяльності, базис матеріально-технічного забезпечення, етапи та форми роботи з постраждалими від різного роду насильства, зокрема сексуального, а також співпрацю Центрів з іншими спеціалізованими закладами надання комплексної підтримки постраждалим.
В межах обговорення також було розглянуто пропозиції ЦОВВ й органів місцевого самоврядування щодо доопрацювання проєкту положення. Так, зокрема йшлося про можливості функціонального розширення надання послуг клієнтам Центрів, порядок взаємодії Центрів з правоохоронними органами, принципи взаємодії з сервісами, що надають підтримку у випадках домашнього насильства, а також необхідність розробки методичних рекомендацій щодо діяльності Центрів.
Наприкінці зустрічі учасники погодили, що Мінсоцполітики в якомога коротші терміни включить, озвучені в межах заходу пропозиції, та доопрацює примірне положення відповідно до загальної візії усіх зацікавлених сторін.
Обговорення організовано: за ініціативи Офісу Віцепрем'єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції спільно з Апаратом Урядової Уповноваженої з питань гендерної політики та Міністерством соціальної політики за підтримки ГО "UA Experts" у межах Соціально-правовий проєкт Response&Prevention за підтримки Фонду Народонаселення ООН в Україні - UNFPA Ukraine.
Довідково
11 Центрів допомоги врятованих створені та працюють за ініціативи Офісу Віцепрем’єрки, сприяння Урядової уповноваженої з питань гендерної політики, у партнерстві з Фондом Народонаселення ООН в Україні - UNFPA, за фінансової підтримки урядів Бельгії, Франції, Швеції та у співпраці з місцевими органами влади.
Більше інформації про Центри – на Платформі допомоги врятованим.