08 квітня у Вінницькій обласній універсальній науковій бібліотеці ім. В. Отамановського відбулась зустріч «Ми різні, але ми єдині» з ромською родиною, приурочена до Міжнародного дня ромів. У межах зустрічі відбувся перегляд літератури «Право на рівність: роми в сучасному світі».
09 квітня Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека імені Валентина Отамановського спільно з Громадська організація «Міжнародна асоціація Протиковідний альянс» провели II форум «Здоров’я». В межах Форуму відбулися конференція молодих науковців «У фокусі - здоров'я» та оголошено результати конкурсу дитячого малюнка «Здоров'я очима дитини».
09 квітня у Вінницькому обласному навчально-методичному центрі галузі культури, мистецтв та туризму відбувся тренінг для 23 керівників музейних закладів Вінницької області. Захід реалізовано Вінницькою обласною військовою адміністрацією в рамках Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», ініційованої першою леді Оленою Зеленською, у співпраці з відділом психічного здоров’я та психосоціальної підтримки Міжнародної організації з міграції.
09 квітня у Вінниці відбулося засідання комісії з питань призначення щорічних персональних та творчих стипендій митцям галузі культури і мистецтв, письменникам, а також кращим студентам фахової передвищої освіти. У 2025 році стипендії обласної військової адміністрації отримають: 18 письменників Вінниччини, 22 митця галузі культури і мистецтв, 6 кращих студентів фахової передвищої освіти.
10 квітня відбувся Фестиваль-конкурс дитячих театральних колективів «Театральна палітра казок!» у м. Жмеринка.
10 квітня у м. Тульчин в концертній залі Палацу родини Потоцьких проведено творчий вечір «Пісні незгасний політ», присвячений 105-й річниці народної аматорської хорової капели імені М.Д. Леонтовича Центру культури і дозвілля Тульчинської міської ради, лауреата Всеукраїнської мистецької премії імені Миколи Леонтовича Вінницької облдержадміністрації.
10 квітня у Вінницькому обласному академічному театрі ляльок відбулася прем’єра вистави «Вій» за мотивами містичної повісті Миколи Гоголя.
11 квітня проведено ювілейний концерт з нагоди відзначення 70-річчя КЗ «Тульчинська дитяча музична школа».
Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. В. Отамановського
09 квітня проведено етнозахід «Диво подільської писанки» та презентацію книги «Про традиційні подільські писанки» Тетяни Пірус, науковиці, етнологині, писанкарки, члена Національної спілки майстрів народного мистецтва України. Окрім цього, відбувся майстер-клас з писанкарства від майстрині в межах циклу заходів «У звичаях й традиціях Поділля пізнавай» (до свята Великодня).
Упродовж тижня бібліотекою проведено низку соціокультурних заходів: майстер-класи «Великодній кошик» із циклу «Арттерапевтичні практики» в межах проєкту «Промоція здоров'я» спільно з ГО «Міжнародна асоціація «Протиковідний альянс», «Крапанка» (до свята Великодня), «Кавовий живопис» з художницею Наталією Дерлицею для ветеранів війни та їх сімей, історичну годину «Ромський етнос в Україні» (до Міжнародного дня ромів), інформаційну годину «Успіх з Форевер» із циклу «Поради лікаря» «Школа здоров’я, краси, довголіття», економічну годину «Як збудувати ідеальний бізнес», годину творчості «Великодня листівка у техніці айріс фолдінг» (до свята Великодня), тренінги «Корисні мобільні додатки» для людей старшого віку, «Штучний інтелект – успішний інструмент для бібліотекарів», «Корисні мобільні додатки» для людей старшого віку, «Жити щасливо або під тиском булінгу», екскурсія бібліотекою «Пошук інформації в бібліотечних фондах при підготовці тематичних екскурсій» у межах співпраці з Майстернею міських екскурсій «Польські сторінки вінницького літопису» Департаменту маркетингу міста та туризму Вінницької міської ради.
Для користувачів бібліотеки організовано: клуб з особистісного розвитку «Відродження», гурток вивчення англійської мови «Easy English» для людей старшого віку, клуб спілкування англійською мовою з волонтерами, гурток вивчення англійської мови «Start2Talk» для ВПО, онлайн клуб спілкування англійською мовою з волонтером, клуб вихідного дня, гурток з оздоровчих практик «Активне довголіття», годину дозвілля «Бібліоспіви».
Упродовж тижня діяли книжкові виставки: «Свобода крізь терновий шлях» (до Міжнародного дня визволення в’язнів фашистських концтаборів), «Фантастичний світ Дяченків», «Еквадорська картопля або що ми знаємо про банан?!» (до Дня банана).
Вінницька обласна бібліотека для дітей та юнацтва ім. І. Франка
08 квітня організовано та проведено книжкову виставку «Циганська тема в літературі та мистецтві» до Міжнародного дня ромів.
10 квітня відбулося навчання для директорів та завідувачів публічних бібліотек територіальних громад «Сучасна бібліотека — ресурс для розвитку: проєктна діяльність бібліотеки, залучення грантових коштів на розвиток громади».
Упродовж тижня для відвідувачів бібліотеки проведено: зустріч «На варті здоров'я» з лікарем-терапевтом Лисогорою Валерієм Івановичем для учнів 9-х класів ліцею №1 до Всесвітнього дня здоров’я, рубрику «Історія однієї книги» та відео «Світ доброти від Тамари Коломієць» розповідь про збірку «Найперша книжечка» до 90-річчя дитячої поетеси, пізнавальну бесіду «Крилаті архітектори найбільших у світі гнізд» для другокласників приватного ліцею «Артинов-Дельфін», рубрику #foreign_literature_vinobu твір відомого американського письменника О. Генрі «Дороги, що ми обираємо».
Вінницький обласний краєзнавчий музей
У музеї триває робота виставок «України щит», «Попри все, над нами світить сонце», «Країна світла і добра».
09 квітня відбулося засіданні Ради з питань історії, культури та топоніміки Вінницької міської територіальної громади.
Упродовж тижня проведено майстер-класи «Світ у писанці» у рамках програми «Заходи вихідного дня» та арт-ретрити: малюнок у техніці Ебру і Петриківський розпис.
Оновлено мартиролог загиблих захисників у російсько-українській війні.
Вінницький обласний художній музей
09 квітня проведено мистецько-освітню програму «Мистецтво Вінниччини: минуле і сучасність» присвячена творчості подільських митців ХІХ- поч. ХХІ ст. для слухачів Вінницького навчально-методичного центру галузі культури, мистецтв та туризму.
10 квітня відбулася освітня програма «Забуттю не підлягає» на відзначення Міжнародного дня визволення в’язнів нацистських таборів за участі студентів КЗВО «Вінницький гуманітарно-педагогічний коледж».
10 квітня проведено виставку портретного живопису «Український слід в польському мистецтві» - відомого вінницького художника ІІ пол. ХІХ ст. Яна Засідателя.
11 квітня відбулася виставка творчих робіт «Весняний коктейль» здобувачів освіти Факультету образотворчого мистецтва і дизайну Київського столичного університету ім. Бориса Грінченка в рамках міжнародного проєкту «Fontanna Talentów». За підтримки міжнародної організації «Braterstwo» (Польща) та Міжнародної асоціації образотворчих мистецтв (Франція).
Упродовж тижня проведено: лекцію з історії образотворчого мистецтва Поділля «Художник Ян Засідатель/ Іван Соколенко» в рамках навчального інтенсиву Майстерні міських екскурсій «Польські сторінки вінницького літопису» організованого Департаментом маркетингу міста і туризму ВМР, майстер-класи та лекції з писанкарства в рамках Великоднього фестивалю «Українська писанка»-2025 за участі вихованців КЗ «Вінницький ліцей №18» та КЗ «Вінницький ліцей №7 ім. Олександра Сухомовського», заняття студії музейного копіювання «Copy-art» в рамках мистецько-освітньої програми Центру музейної педагогіки.
Державний історико-культурний заповідник «Буша»
Впродовж тижня працювали 4 виставки: «Килим долі», «Килими Східного Поділля», «Родовідна пам'ять в символах», «Весільний обряд Поділля».
Вінницький обласний центр народної творчості
09 квітня відбувся семінар для керівників колективів вокально-хорового жанру на базі ЦКіД Тростянецької селищної ради.
11 квітня проведено конкурс виконавців інструментальної музики (м.Тульчин, Тульчинський фаховий коледж культури), презентацію книги гумористичних творів Антоніни Петрушкевич у Глуховецькому сільському будинку культури, онлайн семінар з НКС та клубної роботи для працівників закладів культури Городківської сільської ради.
Вінницький обласний центр культури «Щедрик»
09 квітня відбулось засідання клубу «Жива книга» на базі ПОГ «Вінницьке УВП УТОС».
10-11 квітня проведено майстер-класи з писанкарства.
Вінницький обласний академічний український музично-драматичний театр ім. М. К. Садовського
Проведено 2 вистави «Потяг».
Вінницький академічний обласний театр ляльок
11 квітня презентовано виставу – казку «Небезпечна пригода» в рамках проєкту для дітей з вивчення правил дорожнього руху – «Безпека дитини – турбота країни» спільного з управлінням Патрульної поліції у м. Липовець.
Упродовж тижня проведено вистави «Веселі ведмежата» для вихованців дошкільних навчальних закладів м. Вінниці.
12-13 квітня на стаціонарній сцені театру відбулися показ комедій «Вовк та троє поросят», Три міхи хитрощів».
Вінницька обласна філармонія ім. М. Д. Леонтовича
09 квітня відбувся концерт симфонічного оркестру «П’ята симфонія Бетховена».
Вінницький фаховий коледж мистецтв ім. М. Д. Леонтовича
07-12 квітня проведено обласний конкурс дитячих хорових колективів «Хорові перлинки Вінниччини». (онлайн)
09 квітня відбувся благодійний концерт викладачів Олександра Дмитрика та Дмитра Мартиновського.
09 квітня проведено міський конкурс «Кришталева нота». (бандура)
11 квітня проведено міський конкурс «Кришталева нота». (скрипка, віолончель)
Упродовж тижня відбулася виставка «Здоров`я – криниця сили і краси» до Всесвiтнього дня здоров'я та здійснено перегляд відеоподорожі у минуле «У нашій пам’яті вічно» до Мiжнародного дня визволення в'язнiв фашистських концтаборiв.
Тульчинський фаховий коледж культури
11 квітня відбувся Обласний конкурс молодих виконавців інструментальної музики – 2024. (дистанційний формат)
11 квітня проведено звітний концерт циклової комісії музично-теоретичних дисциплін, фортепіано та концертмейстерів «Музична весна».
Упродовж тижня проведено годину спілкування «Кібербулінг або агресія в Інтернеті» та психологічну бесіду «Психологічний клімат між підлітками».
Вінницький обласний навчально-методичний центр галузі культури, мистецтв та туризму
08 квітня завершилось навчання з підвищення кваліфікації групи слухачів викладачів класу народних інструментів мистецьких шкіл в кількості 41 особа.
09 квітня розпочалось навчання з підвищення кваліфікації групи слухачів директорів та завідувачів публічних бібліотек територіальних громад.
11 квітня розпочалось навчання з підвищення кваліфікації групи слухачів керівників сільських закладів культури клубного типу.
ГРОМАДИ
Моніторинг діяльності клубних закладів області
09 квітня відбувся семінар-практикум для керівників вокально-хорових колективів (КЗ «Тростянецький селищний комунальний Центр культури та дозвілля»).
Упродовж тижня проведено: майстер-класи «Великодній вінок» та «Курча», «Писанку пишу - як оберіг для ЗСУ» (КЗ «Центр культури і дозвілля Агрономічної сільської ради»), з написання писанки (КЗ «Центр розвитку культури і дозвілля» Стрижавської селищної ради), благодійні заходи на підтримку ЗСУ (КЗ «Центр культури, дозвілля та спорту Городківської сільської ради»).
Моніторинг діяльності музейних закладів області
За вказаний період створено 5 виставок: «Роми: між минулим і сьогоденням» до Міжнародного дня ромів (історико-краєзнавчий музей Поділля, м. Могилів-Подільський), «Покликана бути художником» до 95-ї річниці від дня народження самобутньої художниці М. І. Деркач (Шаргородський музей образотворчого мистецтва), «Христос Воскрес. Воскресне й Україна» (Оратівський краєзнавчий музей), «Великдень єднає» (історичний музей м. Хмільник), «Великоднє диво» (музей народних ремесел і промислів с. Гальжбіївка).
Упродовж тижня у музеях Вінниччини проведено: краєзнавче дослідження «Весняні обрядові пісні в записах Гната Танцюри» (музей фольклору Гната Танцюри, м. Гайсин); тематичну лекцію (краєзнавчий музей с. Ольгопіль); захід до Міжнародного дня визволення в’язнів нацистських концтаборів (Тульчинський краєзнавчий музей); онлайн-зустріч «Музеотерапія: Мистецтво зцілення» у межах серії подій «Музеї майбутнього» організований Фондом OBMIN (Барський історичний музей); воркшоп «Моя писанка до Великодня» (Бершадський краєзнавчий музей); зустріч з членами археологічної експедиції (Ямпільський музей образотворчого мистецтва та музею народних ремесел і промислів с. Гальжбіївка).
Музей історії міста Козятин (Хмільницький р-н) став одним із переможців обласного грантового конкурсу благоустрою територіальних громад «Твори добро 2025» за підтримки громадського об’єднання «Ми – Вінниччани», Фонду «МХП Громаді», благодійного Фонду Миколи Філонова «Український Альянс» з проєктом «Діджиталізація музейних експозицій новітніми технологіями».
Музей Василя Стуса (с. Рахнівка, Гайсинський р-н) взяв участь у конкурсі «Час діяти Україно» з проєктом «Парк нашої громади» в напрямку «Партнерство заради сталого розвитку».
Моніторинг діяльності бібліотек області
До Всесвітнього дня здоров’я проведено ряд заходів: книжково-ілюстративну виставку «Книжкова аптека здоров'я» та зустріч з тренеркою Вітою Гребенюк (Іллінецька ММБ), лекцію «Меню та харчування для функціонування» та бібліотечну виставку «7 квітня – Всесвітній день здоров’я» (КЗ «Публічна бібліотека» Літинської селищної ради), флешмоб для вихованців Бершадської дитячо-юнацької школи «Ровесник» (Бершадська публічна бібліотека), відео презентацію «Збережи своє здоров’я» (Немирівська головна публічна бібліотека), пізнавальну мандрівку «Цікавими стежками до країни Здоров’я» (Василівська бібліотека Ладижинської ТГ), бібліотечні виставки: «Здоров'я і безпека» (КЗ «Публічна бібліотека Вороновицької селищної ради»), «Головне здоровим бути, це потрібно всім збагнути» (КЗ «Публічна бібліотека» Кунківської сільської ради), «Ліки навколо нас» (КЗ «Публічна бібліотека» Калинівської міської ради), «Здоров’я бережи, себе не підведи» (КЗ «Тростянецька СПБ»), «Здоровий початок, надійне майбутнє» (КЗ Публічна бібліотека Жмеринської міської ТГ), «Стиль життя – здоров’я!» (Брацлавська публічна бібліотека), «Мудрість здоров'я: книги для активного довголіття» та День здоров’я «Ментальне здоров'я: як його зберегти» (Ямпільська міська публічна бібліотека), «Здоров'я – джерело життя» та годину здоров'я «Калейдоскоп здоров'я» для учнів 11 групи будівельного ліцею (Публічна бібліотека Крижопільської селищної ради).
До Великоднього свята розпочато цикл майстер-класів: оздоблення імбирних пряників у вигляді писанки учнями Жмеринського ліцею №4 (КЗ Публічна бібліотека Жмеринської міської ТГ), з писанкарства (КЗ «Публічна бібліотека» Ольгопільської сільської ради), (КУ «Публічна бібліотека» Джуринської сільської ради) та «Намалюй свою писанку до Великодня» для учнів 8-А та 11-Б класів Оратівського ліцею (Оратівська публічна бібліотека), «Таємниці подільської писанки» та виставку-інсталяцію «Диво із див – українська писанка» спільно з громадським об’єднанням «Майбутнє починається сьогодні» (Гайсинська центральна бібліотека).
Упродовж тижня в бібліотеках області проведено культурно-мистецькі та просвітницькі заходи: зустріч з Максом Мюллером та презентацію першої книги «Ранок кольору очей» (Центр активності громадян Іллінецької міської мультимедійної бібліотеки); літературно-мистецький захід-презентацію Альманаху виданого до 60-ї річниці створення літературно-мистецького об’єднання «Вишиванка» та бібліотечну виставку «Голоси рідного краю: поезія, проза, історія» (Бершадська публічна бібліотека); арт-терапію «Малюємо кавою» в рамках Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» (КЗ «Липовецька публічна бібліотека); майстер-класи «Кавові барви» (Публічна бібліотека Тульчинської міської ради) та з виготовлення паперових птахів (Заозерненська бібліотека Ладижинської ТГ); семінар для бібліотекарів громади «Роль та місце публічної бібліотеки у формуванні та утвердженні національної та громадянської ідентичності», ZOOM-зустрічі щодо обговорення стандарту за професією «Фахівець з бібліотечної справи» та показ вистави «Хоробрий заєць» лялькового клубу «Барвінок» (Іллінецька міська мультимедійна бібліотека); Великодню акцію «Придбай букетик до Вербної неділі на підтримку ЗСУ» (КЗ «Мурованокуриловецька селищна публічна бібліотека»); заняття цифрової грамотності «Кібербезпека – ваш захист у цифровому світі» (КЗ «Публічна бібліотека Погребищенської міської ради»); бібліотечну виставку «Письменники ювіляри» (КЗ «Дашівська публічна бібліотека імені Йосипа Позичанюка»); підведення підсумків Зимового читацького марафону (молодіжний центр Публічної бібліотеки Тульчинської міської ради); слайд-презентацію «Колиска роду – українська хата» в інформаційній онлайн-серії «Українські народні обереги – символи і знаки» (Гайсинська центральна бібліотека), відновлено роботу жіночогог клубу «Натхнення» (Публічна бібліотека КЗ Теплицької селищної ради «Центр культурних послуг»).
У Публічній бібліотеці Тульчинської міської ради з 08-24 квітня розпочато читацький марафон «Гортай та розцвітай» в рамках реалізації проєкту «Перетворення бібліотечного простору на «Третє місце» в Тульчині та гуманітарна та соціальна підтримка 34 жертв націонал-соціалізму в Тульчинській громаді, їхня реінтеграція у суспільство». Проєкт фінансується Фондом «Памʼять, відповідальність і майбутнє».
Моніторинг надання бібліотечних послуг бібліотеками області за звітний період здійснювався на основі висвітлення їх діяльності у соціальній мережі «Фейсбук».