15 квітня Міністерство культури та інформаційної політики України передало унікальну книгу «Октоїх» 1758 року до фондів Вінницького обласного краєзнавчого музею. Передача відбулася за участю заступника Міністра культури та інформаційної політики України С. Бєляєва, заступника міністра з питань європейської інтеграції А. Наджоса, заступника голови Вінницької обласної військової адміністрації А. Кавунця, начальниці управління культури та креативних індустрій Департаменту гуманітарної політики Вінницької ОВА О. Дернової, заступниці директора Вінницького обласного краєзнавчого музею С. Шароварської та головного зберігача фондів музею Т. Євсейчівої.

15 квітня у Вінницькому обласному центрі народної творчості відбулося відкриття традиційної обласної виставки народного мистецтва «Великодня писанка». В експозиції виставки представлено традиційні писанки, шкрябанки, мальованки та роботи інших видів народного мистецтва на великодню тематику понад 300 робіт від 64 майстрів різних видів народного мистецтва.

17 квітня проведено засідання Експертної ради з питань нематеріальної культурної спадщини Департаменту гуманітарної політики Вінницької обласної військової адміністрації. На розляд було представлено 7 елементів НКС від територіальних громад області, які за результатами засідання експертної ради занесено до обласного списку елементів НКС.

Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. В. Отамановського

15 квітня проведено круглий стіл «Конституційні механізми, шляхи та завдання захисту прав людини» спільно з ГО «Вінницька обласна асоціація ветеранів силових структур України».

Упродовж тижня бібліотекою проведено низку соціокультурних заходів: тренінг «Медійна грамотність» для людей старшого віку, майстер-класи для дітей з виготовлення пасхальної прикраси (до свята Великодня) в межах дитячого простору «Пізнайко» та з виготовлення інтер’єрного декору «Великодній вінок» для учасників клубу «Зустріч», вебінар «Симптоматичне лікування кашлю» із циклу «Професійна школа фармацевта» спільно з ГО «Вінницька обласна асоціація фармацевтів «Кум Део», творча зустріч з історикинею Ларисою Семенко, авторкою монографії «Наш тихий геній Леонтович», день інформації «Екологічна свідомість – виклики сучасності» (до Дня довкілля та Всесвітнього дня Землі), інформаційні години «Писанка – символ життя» (до свята Великодня) для вихованців КЗ «Обласний центр комплексної реабілітації «Обрій», «Від особистої свідомості до правової відповідальності» (до Дня довкілля), «Покращуємо якість життя з нутрієнтами фірми «Форевер» із циклу «Поради лікаря» спільно зі «Школою здоров’я, краси та довголіття», «Від нитки до шкідливих викидів: екологія модної індустрії» (до Дня довкілля).

Для користувачів бібліотеки організовано: клуб з особистісного розвитку «Відродження», гурток вивчення англійської мови «Easy English» для людей старшого віку, клуб спілкування англійською мовою з волонтерами, гурток вивчення англійської мови «Start2Talk» для ВПО, онлайн клуб спілкування англійською мовою з волонтером, клуб вихідного дня, гурток з оздоровчих практик «Активне довголіття», година дозвілля «Бібліоспіви».

Упродовж тижня діяли книжкові виставки: «Довкілля – наша спільна відповідальність» (до Дня довкілля), «Екологічний вибір заради майбутнього» (до Дня довкілля та Всесвітнього дня Землі), «Великдень: свято життя і віри» (до свята Великодня), «Воскресіння Христове: радість віри» (до свята Великодня), «Роль права у збереженні природи» (до Дня довкілля), «Великодні традиції: з покоління в покоління» (до свята Великодня), «Ян Добрачинський: між літературою і військовим служінням» (до 115-річчя від дня народження польського письменника, публіциста, журналіста, військового діяча).

 Вінницька обласна бібліотека для дітей та юнацтва ім. І. Франка

14 квітня відбулася книжкова виставка-персоналія «Фантастичні світи Сергія Дяченка» до 80-річчя від дня народження українського письменника, сценариста, лауреата численних літературних премій, одного із найяскравіших представників сучасної фантастики Сергія Дяченка для відвідувачів бібліотеки.

16 квітня проведено онлайн-інформування про оголошення Мінмолодьспорту прийому заявок на участь у конкурсі з реалізації проєктів у рамках здійснення Українсько-Польських обмінів молоддю у 2025 році, метою яких є активізація співробітництва між українською та польською, а також литовською молоддю задля розбудови дружніх взаємин між народами цих країн.

18 квітня відбулося онлайн-опитування «Оцінка стану впровадження безбар'єрності у сфері культури» серед відвідувачів закладів культури різних типів з різних областей України, які належать до різних вікових груп.

За звітний період проведено майстер-класи: «Кошик з весняним настроєм» для третьокласників ліцею №7, «Писанкова весна» для п’ятикласників ліцею №1, «Великодні барви» для шестикласників ліцею №1, «Великодній креатив» для третьокласників ліцею №7, «Незвичайний день сьогодні - день святковий Великодній» для учні 6 класу ліцею №4, «Великодня фантазія» для учнів 5 класу ліцею №1, з розпису великодніх фігур для дітей ГЦ «Простір дружній до дітей, молоді та їх сімей», що реалізовується Благодійним фондом «Посмішка ЮА».

Упродовж тижня для відвідувачів бібліотеки проведено: екологічний практикум «Людина і природа: гармонія і конфлікт» в межах співпраці з ДонНУ імені Василя Cтуса з нагоди відзначення Дня довкілля та Всесвітнього дня Землі для восьмикласників ліцею № 32, екогодину «Світ перед обличчям катастроф» зі студентами ДПТНЗ «Вінницьке вище професійне училище сфери послуг».

Вінницький обласний краєзнавчий музей

У музеї триває робота виставок «України щит», «Попри все, над нами світить сонце», «Країна світла і добра».

14-17 квітня проведено 10 майстер-класів «Світ у писанці».

18 квітня проведено виставку «ОКТОЇХ». Книга експонуватиметься впродовж місяця.

Оновлено мартиролог загиблих захисників у російсько-українській війні.

Вінницький обласний художній музей

14-18 квітня проведено лекції та майстер-класи з писанкарства в рамках Великоднього фестивалю «Українська писанка»- 2025 за участі школярів молодшого шкільного та дошкільного віку Вінницької ТГ.

18 квітня відбулась освітня програма «Ключі від минулого» до Дня пам’яток історії та культури.           

Упродовж тижня проведено: заняття студії музейного копіювання «Copy-art» в рамках мистецько-освітньої програми Центру музейної педагогіки, мистецьку акцію «Хоробрі серця України» до 11-ї річниці від початку АТО/ООС для учнів старшого шкільного віку.

 Державний історико-культурний заповідник «Буша»

Впродовж тижня працювали 5 виставок: «Килим долі», «Килими Східного Поділля», «Родовідна пам'ять в символах», «Весільний обряд Поділля», «Подільська Паска».

Вінницький обласний центр народної творчості

16 квітня проведено майстер-клас з написання традиційної писанки для учнів 3-а та 3-б класів Вінницького КЗ «Ліцей №2», семінари для керівників колективів вокально-хорового жанру на базі Теплицької селищної громади та з клубної роботи, нематеріальної культурної спадщини на базі Козятинської міської територіальної громади.

15-17 квітня відбулися майстер-клас з написання писанок для студентів Донецького Національного університету ім. В.Стуса, курсантів Вінницького вищого професійного училища Львівського університету безпеки життєдіяльності, працівників облдержадміністрації та обласної ради, Департаменту гуманітарної політики облдержадміністрації та управління культури та креативних індустрій ДГП за участю майстрів-писанкарів: Оксани-Верхової Єднак, Тетяни Пірус, Наталі Юкальчук, Марії Моторної, Оксани Гвоздінської.

14-18 квітня підготовлено та розміщено в соціальних мережах фотосюжети: виставки, семінарів та майстер-класів з написання традиційної писанки.

Вінницький обласний центр культури «Щедрик»

16 квітня проведено майстер-клас з писанкарства для викладачів та учнів Вінницького технічного фахового коледжу.

Вінницький обласний академічний український музично-драматичний  театр ім. М. К. Садовського

Проведено 5 вистав: «Я б тобі небо прихилив», «Моя професія-синьйор з вищого світу», «Лісова пісня», «Красуня та Чудовисько», «Пригода ведмедиків панда».

Вінницький академічний обласний театр ляльок

Упродовж тижня проведено вистави: «Кошеня на ім'я Гав», «Веселі ведмежата» для вихованців дошкільних навчальних закладів м. Вінниці, «Ти, Я і … Лялькар» м. Хмільник, с. Лука-Мелешківська, «Небезпечна пригода». у рамках спільного проєкту для дітей з вивчення правил дорожнього руху – «Безпека дитини – турбота країни» для школярів смт Літин.

18-19 квітня на стаціонарній сцені театру відбулися показ вистави «Ти, Я і … Лялькар» та спектакль «Бука».

Вінницька обласна філармонія ім. М. Д. Леонтовича

16 квітня відбувся концерт Подільського камерного хору «Леонтович-капела» «The best world hits».

Вінницький фаховий коледж мистецтв ім. М. Д. Леонтовича

16 квітня проведено благодійний звітній концерт естрадно-духового оркестру.

18 квітня розпочато проведення обласного конкурсу серед учнів мистецьких шкіл «Подільська весна – 2025» (онлайн).

19 квітня розпочато проведення обласного конкурсу з музично-теоретичних дисциплін серед учнів мистецьких шкіл «МУЗИКО-LOGIC» (онлайн).

Тульчинський фаховий коледж культури      

16 квітня відбувся творчий звіт «В ритмі вільної країни» ОПП «Народної хореографії».

18 квітня проведено Медіапроєкт «Велич палаців Вінниччини» до Дня пам'яток історії та культури.

Упродовж тижня проведено психологічну бесіду «Морально-психологічний клімат між підлітками» та виховну годину «Моя країна багата на визначні місця» до Дня пам'яток історії та культури.

Вінницький обласний навчально-методичний центр галузі культури, мистецтв та туризму

15 квітня завершилось навчання з підвищення кваліфікації групи слухачів директорів та завідувачів публічних бібліотек територіальних громад в кількості 13 осіб.

18 квітня завершилось навчання з підвищення кваліфікації групи слухачів керівників сільських закладів культури клубного типу в кількості 15 осіб.

 ГРОМАДИ

Моніторинг діяльності клубних закладів області

16 квітня відбувся фестиваль «Великодні візерунки» (КЗ «Центр культури і дозвілля Самгородської сільської ради»).

17 квітня проведено мистецький проект «Ободівська мистецька криниця» (КУ «Центр культури та дозвілля Ободівської сільської ради»).

Упродовж тижня проведено: семінар-практикум для керівників вокально-хорових колективів (КЗ Теплицької селищної ради «Центр культури і дозвілля Тепличчини»), мистецьку акцію «Біль чекання - сильніший за свята» (КЗ «Центр культури і дозвілля Самгородської сільської ради»), тренінг «Протидія кіберзагрозам. Основи кібергігієни» (КЗ «Центр культури і дозвілля Агрономічної сільської ради»), воркшоп з писанкарства «Великодня писанка» (КЗ «Центр культури і дозвілля Якушинецької сільської ради»), благодійну акцію «Паска за донат» (КУ «Центр культури та дозвілля Ободівської сільської ради»), майстер-класи на великодню тематику «Великодній декор» (КЗ «Центр культури і дозвілля Агрономічної сільської ради»), «Великодня композиція» (КЗ «Центр культури і дозвілля Бабчинецької ОТГ»), написання писанки («КЗ Центр культури і дозвілля Лука-Мелешківської сільської ради).

Моніторинг діяльності музейних закладів області

За вказаний період створено 12 виставок на Великодню тематику: «Великодня писанка» (Ободівський краєзнавчий музей), «Писанка – ти символ України» (музей Хліба, с. Білопілля Хмільницького району), «Великодні мотиви» (музей-квартира М. Леонтовича, відділ Тульчинського краєзнавчого музею), «Писанкове диво» (Мурованокуриловецький краєзнавчий музей ім. Ф. Коновалюка), «Світло Великодня очима дітей» та «Тепло Великодня» (історико-краєзнавчий музей Поділля, м. Могилів-Подільський), «Пасхальна веселка» (Погребищенський краєзнавчий музей ім. Н. А. Присяжнюк), «Великдень» (музей історії та етнографії сіл Мурафської сільської ради, с. Пеньківка Жмеринського району), «Милує писанка красою» (музей фольклору    Г. Т. Танцюри, м. Гайсин), «Пасха Христова – дар нового життя» (музей В. С. Стуса, с. Рахнівка Гайсинський району), «Великодні дзвони» (Ямпільський музей образотворчого мистецтва), «Світле свято Великодня» (краєзнавчий музей ім. У. Кармалюка, селище Літин).

Упродовж тижня у музеях Вінниччини проведено: презентацію книги «Я вже сліпа, чи надто зряча…» Олесі Швайдецької (міська бібліотека ім. В. Вовкодава), благодійні ярмарки на підтримку ЗСУ (м. Жмеринка) та «Розмалюй Великдень у Вінниці» (м. Вінниця) (міський історичний музей м. Жмеринка); майстер-класи з розпису писанок на базі ветеранського простору «Сильні та незламні» (Барський історичний музей).

У Мурованокуриловецькому краєзнавчому музеї ім. Ф. Коновалюка проведено квест «Таємниці великоднього кошика». У музеї триває прийом творчих робіт юних та самодіяльних художників Мурованокуриловеччини на здобуття мистецької премії ім. Ф. Коновалюка, присвяченої 135-й річниці з дня народження митця.

Моніторинг діяльності бібліотек області

До Великодніх свят проведено ряд заходів: засідання клубу за інтересами «За покликом душі» на тему «Паска – Красна день вітає» та бібліотечну виставку «Візерунки Великодня» (Публічна бібліотека Томашпільської селищної ради), години народознавства «Таємниці Великодня», «Писанка мальована з любов’ю дарована» та бібліогостини «Великдень всіх нас на гостини просить» в межах проєкту «Бібліотечні зустрічі. Я жінка» (Бершадська публічна бібліотека), Великодній етнодень «Великдень іде – радість дітям несе!» в межах циклу народознавчих заходів «У звичаях, традиціях – Поділля пізнавай» в краєзнавчо-народознавчому клубі «Калинонька» (КЗ «Мурованокуриловецька селищна публічна бібліотека»), бібліотечну виставку «Великдень на дворі – писанка на столі» (КЗ «Джулинська публічна бібліотека»), етнопосиденьки «Свята Паска йде до хати, будем Великдень святкувати!», бібліотечну виставку «Благословенний у віках Великдень», відеопрезентацію «Великодні мотиви в художній літературі» (КЗ «Ямпільська міська публічна бібліотека»).

Окрім цього, відбулись майстер-класи: «Великоднє диво» (КЗ «Публічна бібліотека Вороновицької селищної ради»), «Магія Великодніх свят» (Центр активності громадян Іллінецької міської мультимедійної бібліотеки), «Писанкове диво» (КЗ «Липовецька публічна бібліотека»), «Великодня писанка» (КЗ «Публічна бібліотека Якушинецької сільської ради»), «Великодні прикраси своїми руками» (Летківська бібліотека-філія Тростянецької ТГ), «Писанкові барви Великодня» (КЗ «Хмільницька публічна бібліотека»), розпису імбирного пряника у вигляді великоднього яйця (КЗ Публічна бібліотека Жмеринської міської ТГ), із писанкарства (КЗ «Барська публічна бібліотека»), (КЗ «Публічна бібліотека» Літинської селищної ради), (КЗ «Публічна бібліотека Оратівської селищної ради»), виготовлення великодніх свічок з вощини в межах проєкту «Перетворення бібліотечного простору на «Третє місце» в Тульчині та гуманітарна та соціальна підтримка 34 жертв націонал-соціалізму в Тульчинській громаді, їхня реінтеграція у суспільство», який фінансується Фондом «Памʼять, відповідальність і майбутнє» (EVZ) для дітей захисників, захисниць та дітей ВПО та їх рідних (Публічна бібліотека Тульчинської міської ради).

Упродовж тижня в бібліотеках області проведено культурно-мистецькі та просвітницькі заходи: загальнобібліотечний проєкт «Візерунки» (Бершадська публічна бібліотека); засідання клубу «Чомучки» (Брацлавська публічна бібліотека); бібліотечну виставку-заклик «Не руйнуй гармонії земної» (Бершадська публічна бібліотека) та бібліотечну виставку-роздум «Збереження довкілля – спільна турбота» до Дня довкілля (КЗ «Хмільницька публічна бібліотека»); робочу нараду бібліотекарів громади (Райгородська бібліотека-філія КЗ Ситковецька публічна бібліотека).

В Центрі активності громадян Іллінецької міської мультимедійної бібліотеки команда Експертно-консультаційного центру з розвитку громад і територій презентувала результати виконаної роботи в межах проєкту «Територія: погляд зсередини. 2.0. Екосистемні послуги», здійсненої за фінансової підтримки US Forestry Service International Programs. Також експерти Центру розвитку громад провели практичне навчання щодо застосування інструментів i-Tree для аналізу екосистемних послуг, продемонструвавши їхню важливість для ефективного управління міською зеленою інфраструктурою.

Моніторинг надання бібліотечних послуг бібліотеками області за звітний період здійснювався на основі висвітлення їх діяльності у соціальній мережі «Фейсбук».