Сьогодні у артпросторі «Етночари» провели захід «Жива книга»: відверті історії турботи про дітей».
Захід організовано МБО «Партнерство «Кожній дитині» спільно із Службою у справах дітей ОВА та обласним центром соціальних служб Вінницької області.
Його мета - популяризація послуги патронату над дитиною та сімейних форм виховання шляхом відкритого спілкування, в якому кожна «книга» — це реальна людина зі своєю історією, розвіювання стереотипів та упереджень щодо послуги патронату.
У заході взяли участь начальник Служби у справах дітей ОВА Тетяна Дорош, директор Вінницького обласного центру соціальних служб Олена Стоялова та начальник Головного відділення Нацсоцсервісної служби України Наталя Квят.
Також серед учасників – патронатні вихователі, усиновлювачі, вихователі ДБСТ, дівчина, яка в дитинстві була в сімейній формі виховання, представники медіа й громад, де розвивають послугу патронату та інші форми сімейного виховання.
Модерувала захід координаторка проєкту «Родина для кожної дитини: розвиток сімейного патронату» у Вінницькій області Тетяна Галузинська.
Під час заходу присутнім розповіли про проєкт «Родина для кожної дитини: розвиток сімейного патронату».
Основні завдання проєкту:
- збільшення чисельності територіальних громад, в яких буде діяти послуга патронату над дитиною,
- забезпечення доступності та покращення якості послуги патронату над дитиною шляхом розробки та апробації в 15 територіальних громадах:
- підтримка вразливих сімей з дітьми та забезпечення прийняття рішень з врахуванням найкращих інтересів дитини.
Звертаючись до присутніх, Тетяна Дорош відзначила, що на Вінниччині за минулий рік більше 1500 дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах, з них – майже сотня потрапила до Центрів соціально-психологічної реабілітації.
«Безумовно послуга сім’ї патронатного вихователя дуже важлива. І в цьому питанні Вінницька область потрохи розвивається. Було б добре, аби у нас на території області була достатня кількість патронатних сімей, куди б можна було їх забрати, де показали б, яка насправді має бути сім'я. Щоб дитина розуміла, що про неї турбуються, її люблять, вона потрібна. Також вона необхідна родинам, які потрапляють в складні обставини, і не мають, де залишити дитину. Насправді життєвих історій дуже багато і кожну потрібно розглядати окремо. Однак беззаперечним є те, що потрапляючи у патронатну сім’ю, дитина не потрапляє в заклад інтернатного типу, та отримує можливість виховуватися в сімейних формах виховання». - зазначила Тетяна Дорош.
У свою чергу, Наталя Квят підкреслила, що головне бажання дітей в інституційних закладах - мати сімʼю.
«Всі хочуть мати поруч людину, яка підтримає, зрозуміє, підкаже у важку хвилину, навчить сімейним традиціям, а також допоможе пізнавати світ. На жаль, наша країна посідає одне з лідируючих місць по кількості дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування, які знаходяться в інституційних закладах. І наше ключове завдання – зробити все, аби кожна така дитина мала безпеку та люблячу сім’ю». – додала начальник Головного відділення Нацсоцсервісної служби України Наталя Квят.
Під час заходу патронатні вихователі, усиновлювачі та вихователі ДБСТ поділилися власним досвідом прийому дітей. Зокрема, присутні мали змогу дізнатися про те, до яких труднощів під час адаптації дитини у новому оточенні необхідно бути готовими та як їх долати, чи вистачає фінансового забезпечення для дітей, які перебувають під патронатом або в інших формах сімейного виховання. Йшлося й про проходження навчання для надання послуги патронатного вихователя. Також розповіли про домашній побут, розподіл обов’язків у сім’ях та спільне дозвілля.
Поділилися порадами для людей, які тільки готуються до патронату чи інших форм сімейного виховання.
«Надзвичайно корисно почути історії людей, які прийняли дітей, з перших вуст. І можливо, після цього заходу знайдуться люди, у котрих також виникне бажання створити таку сім’ю. Ті, хто зрозуміють, що це їх місія та готові будуть докласти зусиль, отримати необхідні знання, аби пришвидшити цей процес», - зауважила Тетяна Галузинська.
Зазначимо, що захід організовано в рамках проєкту «Родина для кожної дитини: розвиток сімейного патронату» виконується спільно Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ), Партнерством «Кожній дитині», Міністерством соціальної політики України, Національною соціальною сервісною службою України, Координаційним центром з розвитку сімейного виховання та догляду дітей за фінансової підтримки Європейського Союзу та Австрійської Агенції Розвитку (ADA).