Як ініціювати профілактику таких захворювань? Як підвищити рівень усвідомлення в суспільстві небезпеки хвороб серця? Що робити пересічному громадянину у разі гострої коронарної недостатності? Про це говорили провідні фахівці-медики області під час прес-конференції, що відбулась в прес-центрі Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації.
Серцево-судинні захворювання (ССЗ) залишаються основною причиною смерті в світі: вони щорічно забирають 17,5 мільйона людських життів. Саме тому, з метою привернення уваги суспільства до цих небезпечних для життя хвороб, проводиться Всесвітній день серця.
Нажаль, в Україні, як і у всьому світі серцево-судинні та судинно-мозкові захворювання - одна із найважливіших медичних та соціальних проблем.
Серед часників прес-конференції був присутнім представник Департаменту охорони здоров’я, заступник керівника Групи управління спільного із Світовим банком інвестиційного Субпроекту Володимир Федик, який зазначив: «Складова розвитку системи охорони здоров’я Вінницької області, направлена на покращення медичної допомоги хворим із серцево-судинною патологією. Профілактична складова полягає у скринінгу пацієнтів на рівень холестерину і цукру в крові. На даному етапі ми опрацьовуємо результати соціологічного опитування, що проводилось серед вінничан та жителів чотирьох районів області щодо обізнаності медиків та громадян у питаннях хвороб серця».
Володимир Федик додав, що важливим аспектом профілактування серцево-судинних патологій є інформаційна кампанія, яку необхідно проводити серед лікарів та населення.
«У наш час загальновизнано, що епідемія хронічних неінфекційних захворювань, у тому числі і серцево-судинних, значною мірою пов’язана зі способом життя, - розповідає Тамара Васильчук – головний лікар Вінницького обласного Центру здоров’я, - В наслідок цього виникають фізіологічні фактори ризику, що можуть спричинити розлади у роботі кровоносної системи. Це підвищений артеріальний тиск, підвищений рівень загального холестерину крові, недостатнє споживання овочів і фруктів, надмірна вага, низька фізична активність, тютюнопаління та стреси. Не секрет, що патології судин і серця з кожним роком «молодшають». Тому привчати людину до культури здорового життя потрібно ще з дитинства, - додала фахівець.
Та зниження смертності від серцево-судинних захворювань – це проблема не лише охорони здоров’я, а й соціальна проблема всього суспільства, усієї держави та кожного її громадянина.
«Держава робить все можливе для зменшення тягаря серцево-судинних захворювань. Так, 1 квітня цього року стартувала Урядова програма «Доступні ліки». Сьогодні мільйони українців можуть отримати безкоштовно, або з незначною доплатою, ліки від хвороб, які найбільше впливають на показники смертності населення, або суттєво знижують якість життя пацієнта та ефективно лікуються на амбулаторному рівні. Увійшли в цей перелік і ліки від серцево-судинних захворювань, - наголосила Леся Распутіна – учасник прес-конференції - професор кафедри пропедевтики внутрішньої медицини ВНМУ ім.М.Пирогова, позаштатний кардіолог ДОЗ ОДА.
Як висновок, можна додати, що у сучасному суспільстві необхідно розвивати культуру здоров'я, яка включає регулярне медичне спостереження для раннього виявлення захворювань та факторів ризику їх розвитку. Необхідно пам’ятати, що серце у людини працює для життя людини, тому їй потрібно потурбуватися про здоров’я свого серця.