Вже другу осінь поспіль пенсіонери Вінниччини, як і всі українці, очікують на анонсоване Урядом осучаснення своїх пенсійних виплат. У минулому році розраховували на наповнення бюджету Пенсійного фонду України коштами від легалізації заробітних плат. Однак, суттєве зниження ставки єдиного соціального внеску не дало такого ефекту.
Підвищення мінімальної заробітної плати до 3200 гривень та інші зміни до законодавства вже з травня місяця поточного року показали наявність певного ресурсу, адже головним джерелом наповнення бюджету ПФУ є внески від фонду оплати праці. Так, за січень - серпень 2017 року, сума власних надходжень від сплати єдиного соціального внеску до бюджету ПФУ у Вінницькій області зросла майже на мільярд, у порівнянні з минулим роком, і склала 2 605,3 млн. грн. По Україні власні надходження зросли на 27,6 млрд. грн. Тож кошти на таке омріяне підвищення в державі є. Ще на початку літа Уряд подав законопроект №6614 про пенсійну реформу до Верховної Ради, який 13 липня було прийнято у першому читанні.
В подальшому, після проведення засідань чисельних робочих нарад, зустрічей з народними депутатами, представниками Уряду, міністерств та громадських організацій, опрацьовано 2144 поправки до законопроекту від 82 народних депутатів та підготовлено його до розгляду Верховною Радою в другому читанні. В очікуванні минув минулий тиждень, адже даний законопроект є одним з найважливіших. Наслідки його прийняття відчує кожен українець. Хтось вже цього року, а хтось в майбутньому.
В вересні місяці кількість звернень до органів Пенсійного фонду області, як на особистий прийом, так і письмових та на телефони «гарячих ліній», збільшилась у три рази в порівнянні з минулими місяцями. Питання, з якими звертаються громадяни, стосуються проведення перерахунків пенсій, що мали відбутися з 1 жовтня та змін в пенсійному законодавстві для майбутніх пенсіонерів.
У Вінницькій області 438 тисяч пенсіонерів (95,8% від загальної чисельності цивільних пенсіонерів) отримують пенсію за нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Тобто, їх пенсії підлягатимуть осучасненню.
В результаті проведеного перерахунку – осучаснення - пенсії будуть збільшені у 215 тис. пенсіонерів, або у 49% від чисельності осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Розмір підвищення розрахується індивідуально для кожного пенсіонера за матеріалами пенсійної справи. Отож, звертатися додатково до органів Фонду не потрібно. За попередніми розрахунками близько 40 відсотків пенсіонерів Вінниччини можуть очікувати на підвищення до 200 грн., більше 20 відсотків - від 200 до 500 грн. та вісімдесят п’ять тисяч - отримають свої пенсійні виплати більшими на суму від 500 до 3000 грн.
Внаслідок проведеного перерахунку, середній розмір пенсії збільшиться приблизно на 18% (на даний час він складає для цивільних пенсіонерів 1663 грн. 94 коп.).
При цьому, видатки на виплату пенсій у зв’язку із проведенням осучаснення зростуть приблизно на 126,79 млн. грн, тобто на 15 %.
Окрім того, Уряд пропонує з 1 жовтня 2017 року збільшити прожитковий мінімум для непрацездатних громадян з 1312 до 1373 грн. В зв’язку з цим, в області будуть перераховані пенсійні виплати 400 тисячам пенсіонерів.
Також пропонується скасувати 15 відсоткове зниження пенсій працюючим пенсіонерам. Сьогодні на Вінниччині 71163 таких пенсіонерів, 10817 з яких очікує змін до законодавства про зняття обмежень виплат.
Станом на 26 вересня органи Фонду області завершили виплату пенсій за вересень місяць та розпочали нарахування жовтневих виплат.
Однак, таких довгоочікуваних підвищень там не буде.
Наразі, Пенсійний фонд України провів підготовчу роботу для здійснення осучаснення пенсій, програмне забезпечення розроблено та протестовано. Тобто, після ухвалення законопроекту ми готові до його реалізації.
Слово за народними депутатами.