Бершадський Центр первинної медико-санітарної допомоги обслуговує населення Бершадської територіальної громади. Це більше 43 500 людей.
З початку повномасштабного вторгнення громада прийняла близько 5 000 внутрішньо переміщених осіб. На постійне проживання залишилися 1 190 осіб, з них - 348 діти.
Під час перших зустрічей з ВПО фахівці закладу відзначили значну кількість соматичних проблем в осіб, що змушені були покинути свої домівки. Фахівці помітили тісний зв’язок психологічного стану з фізичним здоров’ям. Зі свого боку спеціалісти відчули недостатній рівень знань з психологічної допомоги та психосоціальної підтримки.
У березні 2023-го року, як тільки Академія НСЗУ відкрила онлайн навчання на е-платформі, тож 100% лікарів та сімейних медичних сестер закладу пройшли навчання за програмою Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) mhGAP. У травні заклад підписав договір з НСЗУ по пакету «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги» і розпочали роботу.
Додатково ще пройшли офлайн навчання 9 лікарів і 6 медичних сестер в рамках проєкту USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я».
Після навчання лікарі поглибили знання, навчилися не стигматизувати пацієнтів, надавати психосоціальну підтримку та вивчили релаксаційні методики. Результат відчули пацієнти, почали ділилися зі своїми родичами, знайомими.
«Так, заклад за 7 місяців роботи збільшив кількість первинних консультацій до 150 за місяць. Відповідні послуги надаються довготривало, проводяться консультації, за потреби: один раз на місяць, двічі, тричі…. все вирішується індивідуально. Загалом, за весь період – з травня по грудень поточного року, закладом надано біля 500 консультацій. Отримуємо позитивні результати, які очікувано досягаємо самостійно, в деяких випадках звертаємося за допомогою психолога, в інших випадках – до психіатра», - повідомила директорка закладу Світлана Дудник.
На жаль, після повномасштабного вторгнення змінився психологічний стан населення, але розширилися можливості сімейних лікарів надавати послуги з психологічної підтримки.
Заклад активно долучався до організації Дня ментального здоров’я у громаді, інформував про те, як важливо дбати про своє ментальне здоров’я з обласним координатором Оленою Бессарабою. Керувались в роботі Всеукраїнською програмою, ініційованою Першою леді Оленою Зеленською «Ти як?».
Заклад дбає про психологічний комфорт у колективі та боротьбу з емоційним та професійним вигоранням, тому активно долучається до програм психологічної підтримки та саморегуляції, розроблених за рекомендаціями ВООЗ, зокрема, такими як: «Самодопомога+», «Здорове мислення», «Управління проблемами+».
І вже незабаром заклад представить свій успішний досвід впровадження програми на базі закладу. У рамках програми USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я», фахівці поділяться своїми успіхами та досягненнями серед колег, що працюють в закладах ПМД Вінницької, Чернівецької, Житомирської, Чернігівської, Тернопільської, Івано-Франківської, Київської та Одеської областей в рамках засідань «Спільноти практиків».