Сьогодні відбулася настановча зустріч з координаторами з ментального здоров‘я територіальних громад Вінниччини.
Можливості громад у наданні психосоціальних послуг як складової Всеукраїнської програми ментального здоров'я «Ти як?» представила Ірина Микичак - директорка з координації органів центральної і виконавчої влади Координаційного центру з психічного здоров’я Кабінету Міністрів України, радниця Прем’єр-міністра України.
Посадовиця підкреслила, що досить часто ми не замислюємось над тим, як почуваємось. "На жаль, люди сьогодні ще не готові спілкуватися з фахівцями. Виклики, які постали перед Україною, надзвичайно великі. Наша держава у війні ще з 2014 року. У 2020-му ментальне здоров’я українців також похитнулося й через ковід. А 2022-й став початком повномасштабного вторгнення. І всі ці події ставлять перед нами нові завдання, і, водночас, можливості для того, щоб ми допомагали один одному, зміцнювали наші громади, і, головне, приймали рішення, які дають результат. Тож нам потрібно ще багато працювати", - зауважила Ірина Микичак.
За даними досліджень розвиток послуг з охорони психічного здоров‘я не є пріоритетом в громадах. Шкільні психологи, працівники соціальної сфери не можуть забезпечити жителів громади якісними послугами. До того ж, якщо у громаді і є психолог, переважно, він знаходиться у її адміністративно-територіальному центрі. Віддалені куточки залишаються поза увагою.
Також чи не щодня додому повертаються наші Захисники та Захисниці з пораненнями, приїжджають люди з інших областей, які втратили домівки. Вони одними з перших потребують допомоги. Їх не можна залишати сам на сам.
«Закликаю кожну громаду не бути осторонь. Як мінімум є 15 медичних університетів, а також низка закладів гуманітарного спрямування, які готують фахівців з ментального здоров‘я. Це потужний потенціал! І ні в якому разі не бійтеся залучати громадський сектор!» — наголосила Ірина Микичак.
Справді, саме неформальні об‘єднання психологів підсилили роботу в наших громадах.
Як зазначила Перший заступник Начальника ОВА Наталя Заболотна, зараз в області вже діє 51 психолог. "І за свідомість я дякую керівництву місцевих рад. У співпраці необхідно охопити наданням психологічної допомоги якомога більшу кількість людей. Для цього потрібна тісна комунікація між фахівцями різних галузей", - підкреслила посадовиця.
Вона також наголосила на тому, що координатором з ментального здоров’я має бути заступник голови громади. Саме він може забезпечили ефективну міжсекторальну взаємодію.
Між іншим, серед завдань на 2024 рік
– 100% проходження лікарями «первинки» навчання за програмою mhGАР. "Власне це обов’язкова вимога для контрактування з НСЗУ, а отже і фінансова спроможність лікарень", - зауважила Перший заступник Начальника ОВА.
Під час зустрічі учасники окремо зупинилися на питанні підтримки ветеранів та їх сімей.
Ірина Микичак зауважила, що багатьом воїнам, які повертаються додому, складно звикнути до цивільного життя, тож часто вони закриваються в собі. "Саме тому одне із найважливіших завдань психосоціальної підтримки – допомогти їм повернутися до активного життя за сприяння фахівців за принципом «рівний – рівному», - наголосила радниця Прем’єр-міністра України.
Розповідаючи про роботу із захисниками та їх родинами, Наталя Заболотна зазначила: «В області проводиться величезний спектр заходів. Це організація сімейного дозвілля та оздоровлення дітей, терапевтичні прогулянки верхи на конях, поїздки за кордон з психологічним супроводом, навчання навичкам із самодопомоги та багато інших активностей. Крім того, в регіоні працює обласна «гаряча» лінія 1526, де родини військових та ВПО можуть отримати необхідну консультацію. Дуже важливо, щоб люди знали, куди звертатися та вчасно отримали необхідну підтримку та допомогу».
Окремо Наталя Заболотна окреслила пріоритетні завдання у сфері надання психосоціальних послуг.
«Ментальне здоров'я – це про нашу стійкість, здатність та можливість вистояти, здобути перемогу і відбудувати нашу Україну. Разом ми розбудуємо систему психічного здоров'я та психосоціальної підтримки, у якій кожна людина, яка потребуватиме допомоги, незалежно від місця її проживання, зможе її отримати тоді, коли їй це потрібно». - підкреслила посадовиця.
У свою чергу, регіональна координаторка Всеукраїнської програми ментального здоровʼя «Ти як?» Олена Бессараба представила результати оцінки потреб у Вінницькій області. Вони підтверджують, що всі люди, незалежно від віку, статі чи професії потребують психологічної допомоги, але не мають звички прохати про це і не володіють навичками самодопомоги.
«Наше ментальне здоров’я відчутно похитнулося з початком повномасштабного вторгнення. Ми навчилися з цим справлятися та жити в стані постійного стресу і відчаю. Це такі підступні вороги, які здатні руйнувати нас зсередини. Саме тому важливий комплексний та злагоджений підхід на всіх рівнях». – зазначила Олена Бессараба.
Аліна Кобець, регіональна координаторка з психічного здоров'я проєкту USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров'я», презентувала науково обґрунтовані програми у сфері послуг психічного здоров'я та психосоціальної підтримки, що реалізуються у Вінницькій області.
Для усіх присутніх координаторів з ментального здоров‘я представники IOM Ukraine підготували тренінг з психосоціальної підтримки на рівні громад.
Під час зустрічі Перший заступник Начальника ОВА подякувала всім за спільну роботу та взаємну підтримку.
"У нас буде дуже плідний та насичений рік. Попереду багато викликів та завдань", - резюмувала Наталя Заболотна.