За дорученням Начальника ОВА Сергія Борзова, його Перший заступник Наталя Заболотна провела засідання Координаційного центру підтримки цивільного населення.
На порядку денному - забезпечення населення пільгами, допомогами, субсидіями, в тому числі сімей Захисників і Захисниць, внутрішньо переміщених осіб.
Як повідомила начальник ГУ ПФУ у Вінницькій області Олена Корчака, у 2023 році у нашій області було призначено 20 501 субсидій та 13 468 пільг.
Для призначення пільги вперше ветерану потрібно здійснити певні алгоритми. Іноді це викликає труднощі. Тому з 31 травня 2024 року вступає в дію новий порядок взяття на облік ветеранів війни і надання їм пільг. Якщо ветеран війни не може самостійно подати заяву на призначення пільги на житлово-комунальні послуги, - з травня 2024 року у період воєнного стану та протягом трьох місяців після його припинення, це зможуть зробити за нього члени його родини.
Крім того, 31 березня 2024 року спливає термін для проходження ідентифікації внутрішньо переміщеними особами. Ті, хто до 24 лютого 2022 року набули статусу ВПО, мають періодично проходити фізичну ідентифікацію в АТ «Ощадбанк». У випадку непроходження верифікації пенсія виплачуватися не буде.
Як зазначила Перший заступник Начальника ОВА Наталя Заболотна, нові зміни впроваджено і в медичній сфері. Зокрема, мова йде про реабілітацію і надання психосоціальних послуг.
«В області розширено мережу закладів, які надають реабілітаційну допомогу. Реабілітаційні відділення відкриті на базі спроможних багатопрофільних лікарень. Також працюють 54 мультидисциплінарні реабілітаційні команди. Наша мета – повернути людину від лікарняного ліжка до повноцінного життя. У кожному кластерному та надкластерному закладі охорони здоровʼя спроможної мережі має бути «Палата героя» для наших Захисників та Захисниць», - підкреслила посадовиця.
Щодо психосоціальних послуг, то працівники первинної допомоги (передусім, сімейні лікарі, терапевти, педіатри) мають пройти навчання за програмою mhGAP, адже їх залучатимуть до надання допомоги людям із проблемами психічного здоровʼя, що спростить їх шлях до психологічної допомоги. Наталя Заболотна підкреслила, що це також впливатиме на отримання лікарнею заключених договорів з Національною службою здоров‘я України.
На засіданні також йшлося про те, що на реалізацію послуги з соціального відновлення та адаптації ветеранів у громадах області необхідно передбачити кошти. За даними Департаменту фінансів ОВА лише 16 із 63 громад готові це зробити. У багатьох немає навіть програм підтримки військових та їх родин.
«Мені здається, керівництво громад до кінця не розуміє усіх наслідків, які їх очікують. Коли ветерани відчувають себе непотрібними у себе в громаді, – це навіть не прикро, це соромно. Будемо працювати з громадами в індивідуальному порядку», - підкреслила Наталя Заболотна.