У зв’язку з розгортанням повномасштабної війни на території України, населення країни стикається зі значним дистресом, що може викликати психологічну травму. Фахівці Всесвітньої організації охорони здоров’я визначають виникнення проблем з психічним здоров’ям як один із наслідків війни в Україні, що може вплинути на чверть населення, або близько 10 мільйонів осіб.
Для подолання цих труднощів експерти ВООЗ розробили короткотривалий груповий курс з управління стресом для дорослих, Self-HelpPlus (SH+). Цей курс включає заздалегідь записані аудіозаписи та ілюстровані матеріали «Важливі навички в період стресу». SH+ пропонує психологічні вправи для подолання стресу та має доказову базу.
Лікарі Жмеринського МЦ ПМСД Віктор Павлюк та Лілія Фортельна, які опанували навички управління стресом в рамках проєкту USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я», поділились з колегами з України своїм досвідом впровадження програми на базі закладу. Йшлося про те, які переваги надала програма, з якими бар’єрами зіштовхнулись, та як їх подолали.
Регіональна координаторка Всеукраїнської програми ментального здоров’я» Ти як?» Олена Бессараба зазначила: «Основні переваги Self-HelpPlus - це масовість і доступність. Доступ до програми може мати велика кількість населення, а не обмежене коло фахівців. Ми закликаємо усіх фахівців, що отримали навички та знання з цієї програми активно їх розповсюджувати серед жителів та гостей регіону, проводити групові та індивідуальні заняття. Адже програма має наукове обґрунтування, що підвищує її ефективність. Також учасники можуть користуватися матеріалами для індивідуальної роботи, що особливо актуально в умовах обмеженого доступу до спеціалізованих послуг через віддаленість громади від обласного центру. Досвід Жмеринського МЦ ПМСД дуже цінний, він не тільки доводить високу ефективність програми, а й дає практичні інструменти для його впровадження у всі заклади регіону».
Координаторка проекту USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я» у Вінницькій області, Аліна Кобець відзначила, що Self-HelpPlus не замінює психотерапії або консультування, але може слугувати додатковим інструментом для тих, хто має обмежений доступ до професійної допомоги. «Груповий курс також може мати позитивний вплив на сферу надання медичних послуг: шляхом покращення комунікації з клієнтами, через засвоєння ефективних методів спілкування, взаєморозуміння та співпраці. Спостерігається зменшення стресу серед персоналу, адже навички управління стресом допомагають зберігати психічне здоров’я в умовах високого тиску. Ефективне управління стресом може поліпшити якість послуг, наданих працівниками. Груповий курс сприяє створенню підтримуючого робочого середовища, де панує емпатія та розуміння», - підкреслила Аліна Кобець.
Директор Жмеринського МЦ ПМСД Олександр Султанов поділився першими результатами впровадження програми серед персоналу закладу, зауваживши про покращення психологічного клімату у колективі. «Налагодилась комунікація та взаєморозуміння між лікарями та середнім медичним персоналом, ми відчуваємо згуртованість при вирішенні виробничих і соціальних питань»,- підкреслив керівник закладу.
«Самодопомога +» - це ефективний універсальний інструмент для покращення психічного здоров'я і забезпечення підтримки медичного персоналу та населення.