Заступник Начальника ОВА з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації (CDTO) Андрій Кавунець взяв участь у робочій зустрічі, присвяченій реалізації Концепції розвитку охорони психічного здоров’я в Україні. Цей захід відбувся в рамках впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я "Ти як?"
Окупація, внутрішнє та зовнішнє переміщення, роз'єднання родин, навчання в бомбосховищах, втрата близьких та друзів. Скільки людей, стільки й досвідів – абсолютно унікальних. Тому «чарівної пігулки», що одразу допоможе здолати наслідки пережитого для ментального здоров’я, немає.
Натомість є розуміння, що впоратися із безпрецедентним викликом можна лише силою системи, яка:
- буде адаптивною, тобто гнучкою залежно від потреби;
- зможе «підхопити» людину там, де стався момент кризи: на робочому місці, в університеті, в поліклініці;
- «помітить» людину не тоді, коли вже має місце розлад, а коли турбують порушення сну чи постійна тривога.
Саме така система розбудовується у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я "Ти як?" – ініційованою першою леді України Оленою Зеленською. Дорожня карта є – ухвалений нещодавно Кабінетом Міністрів України план заходів на 2024-2026 роки з реалізації Концепції розвитку охорони психічного здоров’я в Україні на період до 2030 року.
Щоб визначені у документі заходи з національного рівня «приземлити» на регіональний, стартує розробка обласних планів заходів на 2024–2026 роки. Стратегії їх формування була присвячена робоча зустріч із заступниками голів обласних військових адміністрацій, відповідальними за впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я.
«Цей документ визначить невідворотність змін. Закликаю дивитися на нього нестандартно, але при цьому всеохопно. Тобто, врахувати всі сектори, не тільки охорону здоров’я чи соціальний. Усі цільові групи. Залучити громадськість, міжнародних партнерів, бізнеси. Ви вже маєте досвід Днів спільнодії, виїзних семінарів, «кущових» зустрічей – це інноваційні формати і психоедукації, і вивчення досвіду одне одного, які є ефективними. До того ж команди Регіональної координації відтепер мають значне підсилення в особі 132 консультантів», – підкреслила Оксана Збітнєва, керівниця Координаційного центру КМУ / Mental Health UA.
Кожна область отримала примірний план, розроблений Координаційним центром разом із національними експертами, із зазначенням типових виконавців і можливих індикаторів. Детальні рекомендації для заступників ОВА надала Ірина Микичак, директорка з розвитку проєктів Координаційного центру з психічного здоров’я КМУ, радниця прем’єр-міністра.
Дякуємо за екскурс в пріоритетні проєкти міністерств Уляні Токарєвій (Міністерство соціальної політики України), Сергію Тимофєєву (Міністерство молоді та спорту України), Лесі Хемраєвій (Міністерство культури та інформаційної політики України), Андрію Костюку (МВС України), Вітовецькому Віктору (ДСНС України).
Символічно, але враховуючи об’єми роботи попереду, цілком логічно, що заступники ОВА та команда Координаційного центру пройшли тренінг із запобігання вигоранню від Олега Чабана, директора Національного медичного університету імені О.О. Богомольця.
Пам'ятаємо: щоб піклуватися про інших, маємо насамперед дбати про власний ресурс.