Послуга раннього втручання - флагманський проєкт, який діє в межах Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні, що реалізовується за ініціативи першої леді України Олени Зеленської. В межах цієї програми надається допомога дітям раннього віку, які мають порушення чи затримку розвитку, а також їх сім’ям.
На Вінниччині послуга надається починаючи з 2020 року. За цей час її отримала 151 дитина із 144 сімей області. Зокрема за минулий рік програмою скористалося 48 дітей. В області наявні три команди фахівців, які пройшли відповідне навчання: КЗ «Обласний центр комплексної реабілітації «Обрій», міський центр соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді «Гармонія» та Тульчинський обласний будинок дитини.
На базі центру «Обрій» послугу раннього втручання вже отримали 92 дитини із 89 сімей. В тому числі у 2024 році - 35 дітей із 33 сімей.
У закладі послуга надається міждисциплінарною командою фахівців, до складу якої входять: лікар, фізичний реабілітолог, психолог, логопед, соціальний педагог, координатор. Варто зазначити, що окрім професійних знань вузької спеціальності, кожен фахівець володіє знаннями суміжних спеціальностей, які допомагають у роботі із сім’єю.
Заступниця директора центру комплексної реабілітації «Обрій», а також діючий логопед Наталя Головко підкреслила, що раннє втручання це робота батьків та фахівців у партнерстві.
«Послуга раннього втручання – дуже унікальна. В першу чергу, вона сімейно-центрована, адже ґрунтується на цінностях та можливостях родини. Послуга надається сім’ям, які виховують діток від народження до чотирьох років. Вона дає можливості батькам здобувати необхідні навички взаємодії та догляду за дитиною з урахуванням її особливостей. Разом з тим, завдяки цій послузі, у дитини формуються навички, які вкрай необхідні у повсякденному житті», - зауважила Наталя Головко.
Завідувачка відділення раннього втручання та комплексної реабілітації, а також фахівчиня центру Валентина Дашковська розповіла, що ця послуга не лише про розвиток дитини, а про налагодження життя сім’ї з особливою дитиною, зокрема про стосунки між дитиною та батьками.
«Часто батьки стикаються з різними труднощами, серед яких вікові кризи, які створюють труднощі в стосунках. Ми у партнерстві із батьками, які звертаються до нас, разом приймаємо рішення як саме долатимемо ці труднощі. Все це реалізується у природному середовищі й повсякденних справах сім’ї: вдома, на ігровому майданчику, у магазині, під час годування, прогулянки, гри тощо. В цілому, послуга ефективно підтримує батьків у вихованні та розвитку їхньої дитини», - акцентувала завідувачка відділення раннього втручання.
Фахівці центру запевняють, що кожна сім’я, яка має таку потребу, може звернутися особисто у центр для консультації та, за необхідності, отримати послугу раннього втручання у подальшому.
Спеціалісти призначать особисту зустріч із сім’єю, під час якої відбудеться знайомство з родиною, зокрема з труднощами, які хоче подолати сім’я. Після чого, в залежності від потреби, формується міні-команда фахівців раннього втручання, яка безпосередньо працюватиме з сім’єю.
При досягненні дитиною чотирирічного віку, відділення раннього втручання проводить оцінку та аналіз досягнутих результатів і завершує свою роботу. Фахівці центру допомагають дитині та сім’ї перейти в інші програми: дитячі садки, центри розвитку через «Програму переходу», яка триває зазвичай півроку перед завершенням роботи у відділенні.
«Послуга раннього втручання - про життя, адже вона допомагає покращити життя в родині. Ця послуга - про родину», - наголошують працівники центру.