Вінницький обласний центр соціальних служб провів нараду, під час якої підсумовано результати діяльності галузі за 2024 рік та окреслено пріоритети на 2025-й.
Директорка центру Олена Стоялова презентувала детальний аналіз роботи із сім’ями та особами у складних життєвих обставинах. Вона підкреслила ключові досягнення центрів соціальних служб, центрів надання соціальних послуг та територіальних центрів соціального обслуговування у громадах області у роботі з різними категоріями сімей. Також наголосила на важливих завданнях, які потребують реалізації у 2025 році.
До учасників наради звернувся заступник начальника Вінницької обласної військової адміністрації з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації (CDTO) Андрій Кавунець. У своєму виступі він наголосив: «Розвиток соціальних послуг, яких потребують родини, був і залишається пріоритетом соціальної сфери Вінниччини. Наша область часто займає провідні позиції серед регіонів України у впровадженні нових сервісів».
Посадовець акцентував увагу на ветеранській політиці, зокрема на впровадженні роботи фахівців із супроводу ветеранів та демобілізованих осіб, більшість з яких працюватимуть у структурі надавачів соціальних послуг. Він також відзначив успішне запровадження таких важливих послуг як соціальна адаптація ветеранів та членів їхніх сімей, супровід під час інклюзивного навчання, а також інших актуальних ініціатив у соціальній сфері.
Андрій Кавунець висловив подяку всім фахівцям, які щоденно працюють на рівні «першого контакту» з родинами, що потребують підтримки, та наголосив на важливості їхньої праці у розбудові ефективної системи соціальних послуг.
Учасники наради обговорили питання розширення переліку базових послуг, які забезпечують громади, та важливість комплексних тривалих послуг – соціального супроводу та соціальної адаптації.
Звернули увагу на значне посилення психосоціальної підтримки населення та розширення психологічної складової в структурі соціальних послуг. Завдяки системній роботі, проведеній в області, вдалося суттєво збільшити кількість посад психологів у закладах соціальної сфери. Станом на 1 січня 2025 року фактично у них працює 57 психологів у 45 громадах, тоді як у 2022 році ця цифра становила лише 23 спеціалісти у 19 громадах. Це - важливий крок у забезпеченні доступності психологічної допомоги для населення, особливо для сімей, які постраждали від війни.
Окрему увагу під час наради приділили роботі з деякими категоріями сімей – родинами Захисників і Захисниць України, а також сім’ями, діти з яких перебувають у закладах інституційного догляду. Учасники обговорили наявні напрацювання в цих напрямах та визначили першочергові завдання для посилення міжвідомчої взаємодії в інтересах дітей.
Важливим питанням залишається соціальний супровід прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу та сімей опікунів і піклувальників; участь у підборі кандидатів для створення сімей патронатних вихователів.
Формуючи пріоритети на 2025 рік, надавачі соціальних послуг обговорили проблеми, які стоять перед галуззю – недостатній рівень кадрового забезпечення, зокрема критична нестача фахівців із соціальної роботи. Наразі їх кількість становить лише 30% від реальної потреби. Це відбувається на тлі постійного зростання навантаження, високої плинності кадрів та недостатнім рівнем оплати праці. Враховуючи ці виклики, визначено першочергові кроки на рівні регіону та громад для посилення кадрового потенціалу системи.
За підсумками наради визначено пріоритетні напрями роботи у сфері надання соціальних послуг сім’ям та особам, які перебувають у складних життєвих обставинах, на 2025 рік.