Сьогодні у молодіжному центрі «Квадрат» відбулося засідання колегії Служби у справах дітей Вінницької ОВА. Учасники підбили підсумки діяльності служби у 2024 році в умовах воєнного стану та окреслили ключові напрями роботи на 2025 рік.
Важливим орієнтиром для подальшої діяльності є Стратегія забезпечення права кожної дитини в Україні на зростання в сімейному оточенні на 2024–2028 роки, затверджена урядом. Основний пріоритет – влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у сімейні форми виховання.
У засіданні взяли участь начальник Служби у справах дітей ОВА Тетяна Дорош, директорка Департаменту соціальної та молодіжної політики ОВА Світлана Ярмоленко, начальник Головного управління Національної соціальної сервісної служби у Вінницькій області Наталя Квят, а також представники профільних департаментів, служб та районних військових адміністрацій.
Засідання відкрила Тетяна Дорош, представивши аналіз діяльності служби, досягнення регіону та ключові завдання на поточний рік.
«Із 2241 дитини-сироти та дітей, позбавлених батьківського піклування, 2103 дитини влаштовані у сімейні форми виховання – це 93,8 %. В області функціонує: 56 дитячих будинків сімейного типу, 110 прийомних сімей, 1201 опікун/піклувальник та 8 патронатних сімей. До Вінницької області переміщено 204 дитини-сироти та дітей, позбавлених батьківського піклування, із регіонів, де тривають активні бойові дії. Крім того, 112 дітей-сиріт наразі перебувають за кордоном із законними представниками. Позитивним моментом є те, що протягом року 94 дитини були переведені із закладів інституційного догляду до сімейних форм виховання. Але головне наше завдання – не допустити, щоб при живих батьках дитина залишалася поза сімейним оточенням», – наголосила Тетяна Дорош.
Упродовж 2024 року на обліку служб у справах дітей області перебували 1627 дітей, що опинилися у складних життєвих обставинах. Для запобігання бездоглядності серед дітей проводилися профілактичні заходи за участю представників територіальних підрозділів ГУНП у Вінницькій області.
Як зазначила Тетяна Дорош, у квітні 2024 року стартував проєкт «Родина для кожної дитини: розвиток сімейного патронату», до якого долучилися 11 тергромад області. Крім того, було використано державну субвенцію для придбання житла для дитячих будинків сімейного типу (ДБСТ) із числа внутрішньо переміщених осіб із Донецької області. Завдяки цій субвенції придбано житлові будинки для ДБСТ у Вінницькій та Якушинецькій територіальних громадах.
У ході засідання учасники колегії обговорили ефективність наявних програм, досвід роботи по влаштуванню дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, питання соціального захисту дітей, захисту їхніх прав за кордоном, а також реорганізацію будинків дитини у 2025 році. Одним із важливих питань стало виконання Стратегії забезпечення права дитини на зростання в сімейному оточенні через розвиток системи соціальних послуг на рівні громад.
В свою чергу Наталя Квят, наголосила на важливості посилення державного контролю за дотриманням законодавства у сфері захисту прав дітей: «Для досягнення ефективної взаємодії необхідно не лише забезпечити чітке розуміння актуальності цього питання, а й оперативно реагувати на всі виклики та проблемні ситуації. Лише комплексний підхід та злагоджена співпраця між усіма рівнями влади дозволять гарантувати дотримання прав дітей та створити сприятливі умови для їхнього розвитку й соціального захисту».
Засідання стало важливим кроком у посиленні соціального захисту дітей в умовах війни та визначило стратегічні напрями роботи на 2025 рік.